Головна » Блог » Гіпертонія у котів та собак

Гіпертонія у котів та собак

Давление у собак

 

А чи буває у тварин високий тиск? Як у людини? Значить, потрібно купити додому тонометр для вихованця?

Так, буває. Але не поспішайте, все не зовсім так, як в людей.

Коли у тварин підіймається тиск?

  • Під час стресу. Це як і в людей. Якщо ваш вихованець нервує під час прийому в клініці, тиск у нього, швидше за все, підніметься, так само, як і у схвильованої людини. Тому одноразового виміру тиску недостатньо. Потрібен деякий час, півгодини або більше, щоб вихованець заспокоївся, і тоді знову виміряти. Норма для здорових котів і собак: верхня межа 110-160 мм РТ ст, у деяких до 180, і 70-100 нижня. Це не залежить від віку тварин, на відміну від людей, для яких межі норми прийняті дещо вищими у людей похилого віку. Породні особливості у котів відсутні. У собак вважається, що мисливські (хорти та гончі) породи мають нормальний тиск дещо вище, в середньому на 10 мм рт ст.
  • Первинна гіпертонія. Це коли організм, загалом, здоровий, всі аналізи в порядку, а є лише високий тиск. Така ситуація зустрічається дуже часто в людей, а у котів та собак – це рідкість.
  • Більше 90% випадків гіпертонії у тварин – це вторинна гіпертонія, тобто така, що виникла на тлі якогось захворювання. Сюди відносяться хронічні та гострі ураження нирок, серцево-судинні хвороби, цукровий діабет у собак, гіпертиреоз у котів, синдром Кушинга, пухлини надниркових залоз тощо. А ще до стійкого підвищення тиску може призводити тривалий прийом деяких препаратів, наприклад кортикостероїдів, стимуляторів кровотворення.

Як проявляється високий тиск?

В людей – головний біль, відчуття тривоги, почервоніння обличчя. Тварини поскаржитися нам словами на такі симптоми не можуть. У котів і собак високий тиск проявляється як ураження органів-мішеней:

  • Головний мозок – порушення координації рухів, зміна поведінки.
  • Очі – гостра сліпота, крововилив у око.
  • Серце – задишка, млявість, посиніння язика, набряк легень.
  • Нирки. Прояви ураження нирок різноманітні і залежать від гостроти та стадії захворювання. На ранніх стадіях воно може протікати безсимптомно та виявлятися лише лабораторно (аналізи сечі та крові).

Як вимірюють тиск у тварин?

Багаторічні спроби ветеринарних лікарів пристосувати людські тонометри для вимірювання тиску у котів та собак не мали успіху. Зараз для тварин сконструйовані спеціальні тонометри з особливими манжетками та більш швидкою та точною фіксацією результатів вимірювань. Вони проходять спеціальну сертифікацію для тварин та коштують досить дорого. У нашій клініці для цього використовують апарат PetMap. Інший варіант вимірювання тиску, складніший, — це доплерівський метод, він вимагає наявності в клініці спеціального ультразвукового обладнання. Але при цьому суттєвим недоліком такого методу є неможливість виміру нижнього тиску. А найточнішим методом, «золотим стандартом», вважається пряме вимірювання тиску: в кровоносну судину вводиться катетер і приєднується до електроприладів. Але це метод інвазивний, і в домашніх умовах, зрозуміло, його не можна застосовувати.

Кому показано регулярне вимірювання тиску?

  • Вихованцям будь-якого віку з ознаками ураження органів-мішеней.
  • Враховуючи, що захворювання із супутньою гіпертонією – це найчастіше хвороби старіючих тварин, варто профілактично вимірювати тиск літнім вихованцям.
  • І всім вихованцям, у кого вже є вторинна гіпертонія.

Як лікувати гіпертонію у тварин?

Єдиного рецепту немає, як немає і однієї «чарівної» пігулки. Якщо у вашого вихованця виявлено гіпертонію, правильна тактика лікаря – виявити наявне захворювання та лікувати саме його, підбираючи препарати індивідуально саме для даного пацієнта, у тому числі і таблетки для зниження тиску.

Встановлено, що якщо тримати тиск під контролем, навіть літні тварини з хронічними хворобами почуваються набагато краще і живуть довше.

Бережіть своїх вихованців, звертайтеся до ветеринарних лікарів своєчасно та не нехтуйте профілактичними оглядами!

Так вимірюють тиск тваринам у Центрі ветеринарної медицини Хелс:

Вимірювання тиску у кішки
Вимірювання тиску у кішки

 

Читайте також:

Догляд за старіючими тваринами

Відкрилась наша друга клініка

Контакти

Головна

 

 

Надрукувати сторінку