Головна » Блог » Догляд за літніми тваринами

Догляд за літніми тваринами

старые питомцы

 

Ви власник кішки чи собаки? Ймовірно, ваш вихованець вже багато років радує вас своєю прихильністю і любов’ю, і тішить своїми витівками. Подумайте: він колись постаріє, зміниться його зовнішній вигляд, звички та поведінка. А це означає, що вам як відповідальному власнику, важливо знати заздалегідь, що відбувається в організмі літньої тварини і бути готовим до того, що доглядати за вихованцем доведеться дещо по-іншому.

Коли настає старість у собак та котів?

У світовій літературі дані з цього питання дуже суперечливі. Загалом, ветеринари сходяться на думці, що більшість кішок і собак дрібних та середніх порід починають старіти приблизно в 9-11 років, собаки великих порід старіють раніше – у 6-9 років. На вигляд цього може бути і не видно, особливо якщо про вихованця добре піклуються. Але саме з такого віку вже починають виявлятися одна чи кілька ознак старіння.

Старіння шкіри та шерсті

У літніх тварин шкіра стає тоншою і тендітнішою, може з’явитися лупа, часто з’являються пігментні плями, папіломи, грубіє і лущиться мочка носа, шерсть стає тьмяною, рідкою і сивіє. А ще частіше, ніж у молодих, виникають отити.

Поради: купайте вихованця обережно, не залишайте надовго з мокрою шерстю, постарайтеся якнайшвидше висушити, розчісуйте дбайливо, намагаючись не подряпати шкіру і не пошкодити папіломки. Холодної пори вдягайте вихованця у теплий одяг. Щодня оглядайте вуха: не пропустіть початок отиту, щоби вчасно звернутися до ветеринарного лікаря.

Старіння органів слуху

Літнього вихованця може підстерегти глухота. До речі, деякі породи, наприклад, далматини – генетично схильні до глухоти. Тварини перестають чути спочатку високі та середні звуки, а потім низькі. Виглядає це так: тварина не реагує, як раніше, на гучні звуки, може спокійно спати в галасливій кімнаті, на вулиці дезорієнтована, здригається, може змінитися тембр голосу.

Поради: якщо ви помітили, що вихованець погано чує, покажіть його ветеринарному лікареві, навіть якщо вам здається, що йому нічого не болить. Потрібно виключити патологію вуха, пухлини. Виводьте з дому лише на повідку! Для глухого вихованця на вулиці дуже багато небезпек! У квартирі глухі тварини почуваються цілком комфортно, тільки тепер потрібно буде спілкуватися з ними якомога більше за допомогою запахів. Наприклад, якщо вихованця треба розбудити, не кличте його і не штовхайте, а краще дайте щось понюхати.

Старіння очей

догляд за старою кішкою
Старіння очей кішки

У міру старіння втрачається прозорість кришталика (вікова катаракта), може спостерігатись деформація зіниці, може початись атрофія сітківки. Вихованець зі слабким зором стає дезорієнтованим, наприклад, губиться, заходячи в темний під’їзд з вулиці, натикається на предмети. Не треба панікувати! Власнику сліпого вихованця слід знати, що такі тварини адаптуються та добре орієнтуються у знайомому приміщенні.

Поради: не змінюйте обстановку в будинку, нехай всі предмети завжди знаходяться на одних і тих же місцях, так вихованець почуватиметься спокійніше і впевненіше. Розкладіть по будинку іграшки зі звуком і запахом, нехай вони завжди знаходяться на постійних місцях і допомагають вихованцю орієнтуватися. Якщо в будинку є інша тварина, надягніть їй на нашийник дзвіночок.

Старіння носа

У літніх тварин практично завжди розвивається сухість слизової оболонки з атрофією нюхових рецепторів. Це проявляється зниженням чутливості до запахів і навіть порушенням апетиту, а у собак – частими облизуваннями мочки носа.

Поради: підігрівайте їжу для вихованця, тепла їжа пахне сильніше. Прослідкуйте, будь ласка, щоб у будинку не було тютюнового диму, різких запахів ароматичних олій, парфумів, побутової хімії. Пошкоджена слизова оболонка носа старого вихованця може легко зреагувати нежиттю, а що ще гірше — утворенням поліпів і злоякісних пухлин.

Старіння ротової порожнини

Вікова втрата щільності кісток призводить до пародонтитів, інфекцій, втрати зубів і навіть патологічних переломів щелеп. Ви помітите: тварина відмовляється від їжі, їй боляче їсти, з’явився неприємний запах із пащі.

Поради: обов’язково покажіть вихованця ветеринарному лікарю. Не засмучуйтесь, якщо лікар запропонує видалити зуби – біль після цього вщухне, апетит повернеться, і вихованець із задоволенням буде їсти м’яку їжу.

Старіючий шлунково-кишковий тракт

Через те, що з віком знижується моторна функція ШКТ, зменшується вироблення соків травлення, з’являється непереносимість деяких продуктів. Деякі похибки раціону, які раніше вихованцю не шкодили, тепер починають провокувати пронос, чи навпаки, запор.

Поради: поговоріть із ветеринарним лікарем – раціон літньої тварини має бути індивідуальним. Потрібно чітко знати, що йому можна, а що не можна. Також слід встановити режим годівлі та вигулювання.

Нетримання сечі та калу

Навіть легкі форми нетримання вимагають звернення до ветеринарного лікаря, оскільки найчастіше це прояв серйозних патологій: слабкість сфінктерів, запалення, пухлини.

Поради: будь ласка, не гнівайтесь на вихованця. Діагностика може зайняти кілька днів, а поки обмежте його пересування по дому, поставте кілька додаткових лотків, частіше виводьте на прогулянку.

Старіння опорно-рухового апарату

З віком у котів та собак може зменшуватися м’язова маса за рахунок погіршення засвоєння білків їжі. Часто тварини починають хворіти на суглоби: стоншується суглобовий хрящ, утворюються остеофіти, атрофуються м’язи, прикріплені до суглоба, і починаються остеоартрит і остеоартроз. Крім того, починають даватися взнаки вікові зміни хребта. У результаті тварини швидко втомлюються, їм важко доглядати за собою, важко ходити і важко присідати для відправлення природних потреб.

Поради: підтримуйте вихованця під час присаджування, допомагайте йому на сходах (якщо можливо, беріть на сходах на руки), скоротіть прогулянки. Якщо є можливість, використовуйте для полегшення пересування вихованця ремінці, ходунки, спеціальні коляски. Регулярно вистригайте шерсть під хвостом, щоб там не залишалося слідів калу та сечі. Не поплескуйте вихованця по спині та попереку, як раніше, бо літнім тваринам може бути боляче.

І, насамкінець, ще кілька порад:

  • Виділіть своєму чотирилапому «старенькому» відокремлене місце для сну, де його не турбуватимуть інші тварини, діти чи ваші гості
  • Не давайте йому переохолоджуватися або перегріватись
  • Раз на півроку відвідуйте ветеринарного лікаря!

Проявіть максимум турботи про своїх улюбленців, нехай вони поживуть довше без болю, з комфортом і вашим теплом, адже вони цього заслужили!

 

уход за стареющими питомцами

 

Читайте також:

Як змусити кота пити воду

Чи потрібно вакцинувати домашню кішку

Контакти

Головна

Надрукувати сторінку